صفر تا صد کراتینه مو و مزایا و معایب آن

کراتین پروتئینی است که لایه ی پوست بیرونی شما را می سازد و بدن ما آن را به طور طبیعی برای حفاظت از موها و ناخن ها تولید می کند و یک پروتئین حیاتی است که نقش مهمی در ساختار و سلامت موهای ما دارد.
کراتینه مو مسئول استحکام، قابلیت ارتجاعی و انعطاف پذیری موهای ما است و جلوی آسیب دیدگی هایی از قبیل مو خوره، شکستگی، تاول و شوره را می گیرد و حتی به عنوان یک عامل ترمیم کننده در بدن عمل می کند که به رشد رباط ها، ماهیچه ها، پوست و غیره کمک می کند، اما چیزهایی مانند حرارت، نگه داری نادرست، رنگ و شرایط محیطی عامل اصلی از بین رفتن این پروتئین در بدن ما می شود.
کمبود این پروتئین در بدن باعث می شود که موهای ما ظاهری ناسالم داشته باشد و درخشندگی و حالت خود را از دست بدهد. اما برعکس، اگر در موهای شما کراتین بیشتری وجود داشته باشد موها ظاهری سالم تر، براق تر و نرم تر دارند و مو خوره و شوره کمتر در آن ها دیده می شود.
تاریخ انتشار:
صفر تا صد کراتینه مو و مزایا و معایب آن
اشتراک گذاری مطلب :

شاید شما از آن دسته افرادی باشید که برای صاف کردن موهای خود مدام از وسایل حرارتی مانند اتو و یا سشوار استفاده می کنید که همین باعث آسیب زدن جدی به پیازه ی مو و از بین رفتن پروتئین ها از روی سطح پوست سر و موها می شود.

استفاده ی مداوم از این نوع صاف کننده ها، ظاهر مو را به قدری ناسالم می کند که شاید احساس کنید که موهایتان دیگر ساختار قبل را ندارد و قابل ترمیم نیست. اما امروزه با کراتینه می شود تا حد زیادی موهای آسیب دیده را ترمیم کرد. روشی که شیمیایی نیست و می تواند تا حدی موها را احیا و درمان کرد. همچنین این روش بین کسانی که موهای مجعد یا فر دارند بسیار طرفدار پیدا کرده است.

آشنایی با کراتینه مو

وقتی صحبت از مراقبت از مو می شود، ممکن است اصطلاح “کراتین” را شنیده باشید، به خصوص در زمینه درمان های کراتینه، اما کراتین دقیقا چیست و چرا برای موهای ما مهم است؟

کراتین یک پروتئین فیبری است که به طور طبیعی در مو، پوست و ناخن های ما یافت می شود. این یک نوع پروتئین است که حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از ساختار مو را تشکیل می دهد. کراتین مسئول ایجاد استحکام و ساختار موهای ما، محافظت از آن در برابر آسیب و ایجاد ظاهری صاف و براق است.

چرا کراتینه برای مو مهم است؟

کراتین برای مو مهم است زیرا به حفظ ساختار و استحکام موی سالم کمک می کند. همچنین برای محافظت از مو در برابر آسیب ناشی از گرما، اشعه ماوراء بنفش و سایر عوامل محیطی ضروری است. بدون مقادیر کافی کراتین، موها می توانند شکننده، وز و مستعد شکستن شوند.

آشنایی با ساختار و ترکیب کراتین مو

برای درک نقش کراتین در موهایمان، مهم است که ابتدا آناتومی مو و نحوه قرار گرفتن کراتین در آن ساختار را درک کنیم.

آشنایی با ساختار و ترکیب کراتین مو

آناتومی مو

موهای ما از سه لایه تشکیل شده است: کوتیکول، کورتکس و مدولا. کوتیکول خارجی ترین لایه ای است که از ساقه مو محافظت می کند و به آن درخشندگی می بخشد. کورتکس لایه میانی است که استحکام و قابلیت ارتجاعی مو را فراهم می کند. مدولا داخلی ترین لایه است که از کراتین نرم تشکیل شده است.

ساختار پروتئین کراتین

کراتین یک پروتئین فیبری است که از زنجیره های بلندی از اسیدهای آمینه تشکیل شده است. این زنجیرها به روش خاصی چیده شده اند تا ساختاری قوی و بادوام ایجاد کنند. اسیدهای آمینه موجود در کراتین سرشار از گوگرد است که به ایجاد پل های دی سولفیدی بین زنجیره ها کمک می کند. این پل های دی سولفیدی به کراتین استحکام و دوام می بخشد.

فرآیند کراتینه سازی

کراتینه شدن فرآیندی است که طی آن سلول های فولیکول های مو به کراتین تبدیل می شوند. این فرآیند زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های موی جدید از طریق فولیکول مو به سمت بالا و داخل پوست سر هدایت می‌شوند. هنگامی که این سلول ها به سمت بالا رانده می شوند، کراتینه می شوند، به این معنی که با کراتین پر می شوند و هسته و سایر اندامک های خود را از دست می دهند. این روند تا زمانی که موها به طول کامل خود برسد ادامه می یابد.

فواید درمان های کراتینه برای مو

درمان‌های کراتینه در سال‌های اخیر به عنوان راهی برای دستیابی به موهایی صاف‌تر، براق‌تر و قابل کنترل‌تر محبوب شده‌اند. در اینجا برخی از مزایای درمان کراتینه برای مو آورده شده است.

 1. صاف کننده مو: درمان‌های کراتینه می‌تواند به صاف کردن موها کمک کند و حالت دادن به آن را راحت‌تر و قابل کنترل‌تر کند. این درمان با تزریق کراتین به موها کمک می‌کند تا شکاف‌های ساقه مو را پر کرده و سطح صاف‌تری ایجاد کند.
 2. کاهش موخوره: درمان های کراتینه همچنین می تواند به کاهش موخوره کمک کند. اثر صاف کنندگی این درمان می تواند به رام کردن موهای سرکش کمک کند و حالت دادن به آنها را آسان تر کند.
 3. ترمیم موهای آسیب دیده: درمان‌های کراتینه می‌توانند با تقویت ساقه مو و محافظت از آن در برابر آسیب‌های آینده، به ترمیم موهای آسیب‌دیده کمک کنند. این درمان همچنین می‌تواند به ترمیم نوک‌های شکاف شده و سالم‌تر به نظر رسیدن موها کمک کند.

فواید درمان های کراتینه برای مو

آیا کراتین به سرعت رشد مو کمک می کند؟

شاید شنیده باشید که کراتین باعث رشد سریع تر موها می شود. اما باید عنوان کرد که رشد مو بستگی به تقویت و رسیدگی به آن ها را دارد. در حین انجام این روش ، پروتئین به صورت مصنوعی به موهای شما اضافه شده و به نقاطی که موهای شما کراتین از دست داده می چسبد و جای آن را پر می کند.

کراتینه با چسباندن موقت موها به هم باعث جلوگیری از موخوره می شود که در رشد مو تاثیر چشمگیری دارد و ظاهری قوی تر به مو می دهد. اما در نهایت موهای شما با همان سرعت طبیعی خود رشد می کند. کراتینه فقط باعث می شود موهای شما بهتر و سالم تر به رشد خود ادامه دهند و از دو شاخه شدن آن ها جلوگیری می کند.

آیا کراتین فقط مخصوص موها با رنگ طبیعی است؟

 کراتین فقط مخصوص رنگ طبیعی نیست بلکه باعث شاداب و سالم به نظر رسیدن موهای رنگ شده می شود. اما در خصوص موهای رنگ شده بهتر است به یک متخصص زیبایی حرفه ای مراجعه کنید زیرا کراتین موهای رنگ شده باید با حساسیت و دقت بیشتری انجام بگیرد.

 

خطرات و عوارض جانبی درمان های کراتینه

در حالی که درمان‌های کراتینه می‌توانند فواید زیادی برای مو داشته باشند، برخی از خطرات و عوارض جانبی نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

قرار گرفتن در معرض فرمالدئید

برخی از درمان‌های کراتینه از فرمالدئید استفاده می‌کنند، یک ماده شیمیایی که هنگام استنشاق می‌تواند مضر باشد. قرار گرفتن در معرض فرمالدئید می تواند باعث تحریک چشم، بینی و گلو و همچنین سردرد و سرگیجه شود.

تحریک پوست سر و واکنش های آلرژیک

درمان های کراتینه همچنین می تواند باعث تحریک پوست سر و واکنش های آلرژیک در برخی افراد شود. این می تواند منجر به قرمزی، خارش و ناراحتی شود.

آسیب به مو

در موارد نادر، کراتینه درمانی می تواند به مو آسیب برساند. این می تواند شامل شکستن مو، آسیب به فولیکول های مو و نازک شدن مو باشد. برای به حداقل رساندن این خطر مهم است که یک سالن زیبایی و آرایشگر معتبر را انتخاب کنید که در انجام درمان های کراتینه با تجربه باشد.

چگونه از موهای کراتینه شده مراقبت کنیم

اگر اخیرا تحت درمان کراتینه قرار گرفته اید یا قصد دارید آن را انجام دهید، مراقبت مناسب از موهای خود برای حفظ نتایج و ماندگاری طولانی آن ضروری است. در اینجا چند نکته برای مراقبت از موهای کراتینه شده آورده شده است:

مراقبت از مو پس از کراتینه کردن

پس از انجام کراتینه درمانی، لازم است حداقل به مدت سه روز از شستن موهای خود خودداری کنید. این به کراتین اجازه می دهد تا به خوبی در موهای شما قرار گیرد و به حفظ نتایج برای مدت طولانی کمک می کند. هنگامی که موهای خود را می شویید، از شامپو و نرم کننده بدون سولفات استفاده کنید که روی موهای شما ملایم است و از مواد شیمیایی خشن جلوگیری می کند.

انتخاب محصولات موی مناسب

استفاده از محصولات موی مناسب برای حفظ سلامت موهای کراتینه شده شما بسیار مهم است. به دنبال محصولاتی باشید که فاقد سولفات، سیلیکون و الکل هستند، زیرا این مواد شیمیایی می توانند موهای شما را خشک کرده و به آنها آسیب برسانند. همچنین از محصولات حالت دهنده مو که حاوی مواد شیمیایی خشن مانند اسپری مو یا ژل هستند اجتناب کنید و جایگزین های طبیعی را انتخاب کنید.

از آنجایی که درمان های کراتینه ارزان قیمت نیستند پس بهتر است با رعایت یک سری نکات ماندگاری آن را طولانی تر کنیم.

 • سعی کنید در طول مدتی که از کراتینه استفاده می کنید از خیس شدن مداوم موها جلوگیری کنید برای مثال از فعالیت هایی مانند شنا کردن، استفاده از سونا یا دویدن های ماراتن خودداری کنید تا رطوبت کمتری به موهای شما وارد شود.
 • پس از کراتین، موهای خود را تا سه روز نه بشویید، نه ببندید، زیرا مواد کراتین هنوز کاملاٌ جذب نشده است و در طول این مدت موها خاصیت حالت گرفتن را دارند.
 • از مواد شوینده ی اُرگانیک و فاقد سولفات استفاده کنید. شامپوها و نرم کننده های مخصوص موهای کراتینه شده بهترین گزینه برای شست و شو هستند.
 • موهای خود را به دفعات بعد از کراتینه شست و شو ندهید و سعی کنید هنگام استحمام از موها در برابر رطوبت محافظت کنید.
 • از رو بالشی های نرم و ابریشمی برای خواب استفاده کنید.
 • بعد از ورزش موهای خود را سشوار کنید.

نکاتی برای حفظ موهای کراتینه شده

نکاتی برای حفظ موهای کراتینه شده

برای اینکه موهای کراتینه شده خود را سالم و براق نگه دارید، از استفاده بیش از حد از وسایل حالت دهنده حرارتی خودداری کنید. اگر مجبور به استفاده از آنها هستید، از اسپری محافظ حرارت استفاده کنید تا آسیب به موهایتان به حداقل برسد. علاوه بر این، از بستن موها خودداری کنید، زیرا باعث شکستگی و آسیب به موهای شما می شود. در نهایت، قرار ملاقات های منظمی را با آرایشگر خود ترتیب دهید تا موهایتان به بهترین شکل ظاهر شود.

راه های طبیعی برای تقویت کراتین در مو

در حالی که درمان های کراتینه می تواند به بهبود استحکام و ظاهر موهای شما کمک کند، روش های طبیعی نیز برای افزایش تولید کراتین در موهای شما وجود دارد. در اینجا چند نکته برای تقویت طبیعی کراتین در موهای شما وجود دارد:

تغییرات رژیم غذایی برای تقویت رشد مو

داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند به رشد مو و افزایش تولید کراتین در موهای شما کمک کند. برخی از غذاهایی که سرشار از مواد مغذی تقویت‌کننده کراتین هستند عبارتند از: تخم مرغ، ماهی، مرغ، آجیل، لوبیا و سبزیجات برگ‌دار. علاوه بر این، هیدراته ماندن با نوشیدن آب فراوان می تواند به حفظ رطوبت و سلامت موهای شما کمک کند.

مکمل ها و ویتامین ها برای سلامت مو

مصرف مکمل ها و ویتامین ها می تواند به تقویت سلامت مو و افزایش تولید کراتین در موهای شما کمک کند. برخی از مکمل ها و ویتامین های محبوب برای سلامت مو عبارتند از بیوتین، مکمل های کراتین و مکمل های کلاژن. با این حال، ضروری است قبل از مصرف هر گونه مکمل یا ویتامین با پزشک خود یا یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط صحبت کنید.

درمان های خانگی برای تقویت مو

همچنین چندین درمان خانگی وجود دارد که می تواند به تقویت و افزایش تولید کراتین در موهای شما کمک کند. برخی از مواد محبوب شامل آلوئه ورا، روغن نارگیل و روغن آووکادو هستند که به مرطوب کردن و تغذیه موهای شما کمک می کنند. علاوه بر این، استفاده از ماسک موی ساخته شده از سفیده تخم مرغ و عسل می تواند به بهبود استحکام و سلامت موهای شما کمک کند.

تحقیق و توسعه نوآورانه در محصولات کراتینه مو

صنعت مراقبت از مو به طور مداوم در حال پیشرفت است و همیشه پیشرفت های جدیدی در درمان های کراتینه و روندهای نوظهور در مراقبت از مو وجود دارد. در اینجا برخی از آخرین تحقیقات و پیشرفت ها در محصولات کراتینه مو آورده شده است:

پیشرفت های جدید در درمان کراتینه مو

یکی از آخرین پیشرفت‌ها در درمان‌های کراتینه استفاده از کراتین هیدرولیز شده است که به کراتین اجازه می‌دهد تا عمیق‌تر به ساقه مو نفوذ کند و در نتیجه موهای قوی‌تر و سالم‌تر به نظر برسد. علاوه بر این، برخی از درمان‌های کراتینه در حال حاضر از کراتین گیاهی استفاده می‌کنند که نسبت به درمان‌های سنتی کراتینه سازگار با محیط زیست است.

کراتین مو چقدر دوام می آورد

کراتین مو چقدر دوام می آورد؟

شاید یکی از بهترین ویژگی های کراتین مو، مدت زمان ماندگاری آن باشد که معمولاٌ تا شش ماه دوام می آورد. اما به این نکته توجه داشته باشید که تا سه روز موهای تازه کراتینه شده را در معرض آب قرار ندهید و آن را با کش نبندید.

سعی کنید برای محفوظ ماندن موهای خود از رطوبت در هنگام استحمام، آن ها را در یک پارچه بپیچید. نکته ی حائز اهمیت دیگر در رابطه با ماندگاری کراتین، استفاده از محصولات مناسب است. سعی کنید در طی این مدت از شامپو هایی فاقد سولفات و کلرید سدیم استفاده کنید. در نتیجه باید گفت که هر چه بهتر به موهای خود رسیدگی کنید، ماندگاری کراتین بیشتر می شود.

آیا کراتینه برای تمامی موها مناسب است؟

از آنجایی که انجام کراتین به حرارت بالایی احتیاج دارد، پس برای کسانی که دارای موهایی کم پشت ، نازک و ضعیف هستند توصیه نمی شود. زیرا در این افراد کراتینه کردن می توان آسیب های جدی ای به موهای آن ها برساند. به هر حال سعی کنید قبل از انجام کراتینه موهای خود را تقویت کنید.

مصرف چه چیزهایی باعث افزایش پروتئین کراتین در بدن می شود؟

 شما می توانید با مصرف مواد غذایی درست به تولید کراتین بیشتر در بدن خود کمک کنید. باید توجه داشته باشید که کمبود پروتئین کراتین فقط به موهای شما آسیب وارد نمی کند بلکه  مشکلاتی مانند ترمیم نشدن بافت های بدن یا شکنندگی ناخن ها یا آسیب به ماهیچه ها و مشکلات پوستی را به همراه دارد. پس سعی کنید با تغذیه ی صحیح این پروتئین را در بدن خود تقویت کنید.

خوردن سبزیجاتی مانند: کلم پیچ و کلم بروکلی، پیا، تره فرنگی، هویج، سیر و همچنین مصرف تخم مرغ، ماهی قزل آلا، سیب زمینی، تخمه آفتاب گردان باعث تقویت پروتئین کراتین در بدن می شود.

روش های کراتینه کردن مو

 • کراتین صاف: این نوع کراتین برای موهای نازک و نرم استفاده می شود و تاثیری بر روی موهای مجعد و فر ندارد. پس اگر موهای مجعد یا فر دارید این روش به شما توصیه نمی شود.
 • کراتین برزیلی: در این نوع کراتین که برای هر دو موهای طبیعی و رنگ شده مناسب است، باعث صاف شدن و درخشان شدن مو می شود. اگر موهای فر یا مجعد دارید روش برزیلی موهای شما را از به هم ریختگی و گره خوردن نجات می دهد. در این روش کراتینه کردن، موها حالت صاف و کم پشت تر پیدا می کنند. پس اگر موهای نازک و کم حجم دارید این نوع کراتین به شما توصیه نمی شود.

آیا استفاده از درمان کراتین بی خطر است؟

 شاید کراتین کردن راه حل خوبی برای زیباتر نشان دادن موها باشد، اما هیچ درمانی هم بدون عوارض جانبی نیست.

 • یکی از نکات قابل توجه که باید به آن اشاره کرد، استفاده ی متدوام و پشت سرهم از کراتین نه تنها به تقویت موها کمکی نمی کند بلکه باعث ریزش و از بین رفتن بافت های ساختاری و طبیعی مو می شود. پس سعی کنید پس از اتمام دوره ی کراتینه، نکات جلوگیری از ریزش مو را رعایت کنید و مجداً موهای خود را تقویت کنید و به این زودی ها دوباره به سراغ این درمان نروید.
 • برخی از آرایشگران از مواد حاوی فرمالدئید که به عنوان ماده ای سرطان زا شناخته می شود استفاده می کنند. هنگام انجام مراحل کراتین، این ماده در هوا آزاد می شود و از طریق استنشاق و پوست جذب بدن می شود. در نتیجه این درمان برای خانم های باردار و یا افرادی که دچار حساسیت های تنفسی هستند توصیه نمی شود.

آیا استفاده از درمان کراتین بی خطر است

روندهای نوظهور در صنعت مراقبت از مو

یکی از روندهای نوظهور در صنعت مراقبت از مو، استفاده از محصولات تمیز و پایدار است. مصرف کنندگان بیشتر و بیشتری به دنبال محصولات مراقبت از مو هستند که عاری از مواد شیمیایی خشن بوده و اثر محیطی کمتری دارند. علاوه بر این، روند رو به رشدی به سمت مراقبت شخصی از مو وجود دارد، که در آن مصرف‌کنندگان می‌توانند فرمول‌های سفارشی مراقبت از مو را متناسب با نیازهای خاص خود ایجاد کنند.

در نتیجه، کراتین مو یک پروتئین اساسی است که تأثیر قابل توجهی بر کیفیت و ظاهر موهای ما دارد. در حالی که درمان های کراتینه در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده اند، درک خطرات و مزایای مرتبط با این درمان ها و تکنیک های مناسب مراقبت از مو برای حفظ موهای سالم و قوی ضروری است.

با ادامه پیشرفت تحقیق و توسعه در کراتینه مو، می توان انتظار داشت که شاهد نوآوری های هیجان انگیز و کاربردهای جدید این پروتئین در صنعت مراقبت از مو باشیم. با گنجاندن اطلاعات ارائه شده در این مقاله، می توانید تصمیمات آگاهانه ای در مورد رژیم مراقبت از موهای خود بگیرید و به موهای سالم و زیبایی که شایسته آن هستید برسید.

سوالات متداول

کراتین چیست و چه نقشی در سلامت مو دارد؟

کراتین پروتئینی است که جزء اصلی مو، ناخن و پوست است. نقش مهمی در حفظ استحکام، خاصیت ارتجاعی و ظاهر کلی مو دارد.

خطرات و عوارض جانبی درمان کراتینه چیست؟

درمان های کراتینه می تواند افراد را در معرض مواد شیمیایی مضر مانند فرمالدئید قرار دهد که می تواند خطرات سلامتی قابل توجهی داشته باشد. علاوه بر این، درمان‌های کراتینه می‌توانند باعث تحریک پوست سر و واکنش‌های آلرژیک شوند و در صورت عدم استفاده صحیح، به مو آسیب می‌رسانند.

چگونه می توانم از موهای کراتینه شده خود مراقبت کنم؟

تکنیک های مناسب مراقبت از مو برای حفظ سلامت و براق بودن موهای کراتینه شده ضروری است. استفاده از شامپو و نرم کننده بدون سولفات، اجتناب از حالت دادن به حرارت بیش از حد، و اجتناب از شستن مکرر موها بسیار مهم است.

چند راه طبیعی برای تقویت کراتین در مو چیست؟

یک رژیم غذایی متعادل که شامل پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی باشد برای تقویت رشد موی سالم و تقویت کراتین مو ضروری است. علاوه بر این، مکمل هایی مانند بیوتین و کلاژن می توانند به افزایش سطح کراتین مو کمک کنند. درمان های خانگی مانند ماسک موی تخم مرغ یا آووکادو نیز می تواند به تقویت کراتین مو کمک کند.

بلاگ های مرتبط :

نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و مشاوره رایگان salonhayezibayi